Stěhování se zvířaty: jak přestěhovat bez stresu

Stěhování může být pěkná fuška. Ve všem shonu, který vás čeká, byste neměli zapomenout také na své domácí mazlíčky. Stejně jako lidé, také zvířata mají silné vazby k prostředí, ve kterém žijí, a jeho změna tak pro ně může být velmi stresující záležitostí.

Stěhování se psem, kočkou i křečkem

Pokud si chcete být jisti, že stěhování půjde hladce, určitě nepodceňte přípravu. Na co všechno byste měli myslet, aby zvířata změnu i samotnou cestu zvládla bez potíží?

Zajděte k veterináři

Ještě než se odstěhujete, zajděte ke svému veterináři. Pokud se stěhujete daleko, pravděpodobně si budete hledat nového specialistu v místě bydliště. Požádejte ho proto o své záznamy. V případě, že vás čeká dlouhá cesta, ho také můžete požádat o léky na uklidnění, které vašemu zvířecímu parťákovi pomohou stěhování lépe zvládnout.

To nejdůležitější mějte po ruce

“Pane bože, kde je ta krabice s granulemi?” Před samotným stěhováním si připravte tašku s tím nejdůležitějším, jako jsou psí/kočičí granule, pamlsky, misky na jídlo a vodu, oblíbené hračky, kočičí záchod, případné léky nebo další věci, které vašemu mazlíčkovi zajistí maximální pohodlí po cestě i na novém místě. 

Pokud přemýšlíte nad tím, co dalšího byste neměli zapomenout a chcete si být jisti, že vám nic neuniklo, přečtěte si jak se připravit na stěhování.

Během stěhování jim najděte klidné místo

Balení, pobíhání sem a tam, vybalování… Stěhování může u vašich mazlíčků vyvolat pořádný zmatek. Pokud máte tu možnost, poproste své přátele nebo rodinu, zda by vám je po čas stěhování nepohlídali. Ušetříte zbytečný stres jak jim, tak i sobě, když se vám nebudou neustále motat pod nohy ve chvíli, kdy zrovna držíte těžkou krabici na stěhování.

Pokud takovou možnost nechcete či nemáte, zajistěte svým zvířecím parťákům co nejklidnější prostor mimo veškerou akci. Ideálně je zavřete v již vyklizené místnosti či jiné části domu. Nezapomeňte jim zajistit dostatek vody a jídla a pravidelně je choďte navštěvovat, abyste si byli jisti, že jim nic nechybí. V neposlední řadě pejsky choďte pravidelně venčit tak, jak jste zvyklí. Alespoň částečné zachování běžné rutiny jim pomůže lépe se vyrovnat se všemi probíhajícími změnami.

Věděli jste, že: Pokud své čtyřnohé přátele nechcete nechat o samotě, ale zároveň si nevíte rady, jak se přestěhovat, můžete vše nechat na profesionálech stěhování bytů a domů. Ti vás klidně kompletně zabalí, přestěhují a pokud budete chtít, v novém místě vám i vybalí, takže se nemusíte o nic starat.

Zvířata vezměte k sobě do auta

Už se vydáváte na cestu? Vezměte zvířata k sobě do auta. Menší psy, kočky nebo křečky umístěte do přepravního boxu na zadní sedadlo, větší psy do kufru. Změna prostředí je náročná i pro opeřené mazlíčky. I když věříte, že je ten váš dobře vycvičený a z ramene vám neuletí, během stěhování ptáky umístěte do klece. Pokud se stěhujete s rybičkami, umístěte je do pytlů s vodou z akvária a během cesty je nekrmte.

Seznamte je s novým domovem

Než zvířata vpustíte do nového domu, vybalte či částečně zajistěte alespoň jednu místnost. Připravte tu staré známé předměty, jako jejich dečky a hračky. Dejte jim čas, aby se postupně seznámili s novým prostředím, a buďte tu pro ně. Brzy se tu zas budete společně cítit jako doma!

Tip: Po stěhování nezapomeňte aktualizovat vaše kontaktní údaje na obojku.