Je pro vás stěhování noční můrou? Pak vězte, že i přestěhovat se dá bez toho, aby vás cestou ranila mrtvice. Jak se na stěhování připravit, aby vám šlo pěkně od ruky a nestrávili jste tím více času, než je třeba?

1. Ujasněte si, co se bude stěhovat a sestavte stěhovací plán

Stěhujete pouze pár osobních věcí, nebo s sebou berete i všechen nábytek, pračku a další spotřebiče? Neházejte do krabic vše, co vám přijde pod ruku. Stěhování je ideální příležitost zbavit se věcí, na které se vám dlouhé roky jen práší. Zbavte se dárku od bývalého partnera, prasklé konvice po babičce a svetru, který nenosíte. Označte je nápisem „vyhodit“ nebo „sběrný dvůr“ a odložte stranou na jednu hromadu. Vyhozené věci vám ušetří námahu při stěhování a uvolní místo na nové věci, zážitky i myšlenky.

Dopředu si ověřte, co se vám vejde do nového bydlení. Odhadněte, že se vám oblečení vejde do nové skříně a že svůj gauč dokážete pronést dveřmi bytu. Stěhování řešte dostatečně dlouho dopředu, abyste měli dostatek času na přípravu (a v případě stěhování se stěhováky i větší výběr v termínech).

2. Sežeňte si vhodné materiály a krabice na stěhování

Papírové krabice či tašky a plastové pytle vám mohou pěkně zavařit. Pamatujte proto na to, že jejich nosnost má své mezery a neukládejte do nich příliš těžké věci. Ideální jsou přepravky a krabice na stěhování. Pokud máte krabice z obchodu, nejprve je pečlivě vymyjte, jinak riskujete ušpinění všeho, co do krabice vložíte. Pokud se stěhujete s profesionály, zapůjčí vám krabice na stěhování zdarma.

Postupujte systematicky a nemíchejte dětské hračky s jídlem pro psa. Ukládejte k sobě podobné věci a nezapomeňte všechny krabice řádně popsat. Váháte, jak zabalit nádobí a jak přestěhovat oblíbené košile? Přečtěte si náš předchozí článek o tom, jaké krabice a další materiály se hodí na stěhování a jak se do nich zabalit.

3. Jak na stěhování připravit větší kusy nábytku

Větší, těžší a složitější zařízení a nábytek před stěhováním pravděpodobně budete muset rozebrat. Všechny součástky si dejte na jedno místo a před zabalením si vše pořádně vyfoťte a popište. Při opětovném sestavování vám práce půjde lépe od ruky a budete vědět, co kam patří. Šroubky, menší díly a další věci dejte do igelitového pytlíku a přilepte ho ke zbytku nábytku, aby se vám cestou neztratil v některé z krabic. Jednotlivé kusy zabalte podle uvážení do bublinkové fólie a uložte do krabice nebo původního obalu.

Obyčejnou skříň pravděpodobně zvládnete odstěhovat s pomocí kamarádů, dražší nábytek, klavír nebo trezor už může být nad vaše síly. Stěhování těžkých břemen raději nechte na profesionálech.

4. Děti a zvířata vyšlete k babičkám

Věřte, že vše půjde lépe, když nebudete muset neustále hlídat děti a nebude se vám pod nohama motat žádný mazlíček zrovna když přesouváte těžkou krabici. Vy i děti budete ve větší pohodě, pokud je ze stěhování vynecháte.

5. Položte si rozhodující otázku: „Zvládnu to sám, nebo budu potřebovat odbornou pomoc?“

Stěhování svépomocí vám možná ušetří peníze za stěhovací služby, bude vás ale stát mnoho úsilí, námahy a především času. Za stěhování profesionály si sice připlatíte, ale odborníci vás hladce přestěhují třeba i za den či víkend, a ještě vám věci pomohou zabalit i znovu složit, takže vám ušetří spoustu práce.

Pokud doma máte všeho všudy tři krabice na stěhování, pomoc pravděpodobně nepotřebujete. Pokud stěhujete menší byt, rodinu, velké a těžké kusy nábytku nebo se stěhujete daleko či dokonce do zahraničí, pomoc jistě přijde vhod.