Jak vypadají vhodné krabice, proč to nejsou „banánovky“, čím knihy utěsnit nebo jak zní zlaté pravidlo při stěhování knih. To vše si teď spolu projdeme.

jak stěhovat knihy

Jak stěhovat knihy, abyste nepoškodili je ani svá záda

Ještě než se vrhnete na samotné balení a stěhování, měli byste knihy důkladně protřídit. Zvažte, které pro vás mají citovou hodnotu, nebo je plánujete znovu číst, a které už udělají více radosti jinde. Dobře zachovalé tituly můžete zpeněžit. Některá knihkupectví a online antikvariáty nabízejí například zpětný odkup novější literatury.

Existují také další platformy, díky kterým mohou i staré knihy najít nové čtenáře. Neprodejné kousky můžete odnést do knihobudky nebo je nabídnout třeba místní nemocnici, domovu seniorů, školce, škole či azylovému domu. Knihy, které nechcete v novém domově, ale neodkládejte na půdu, do sklepa nebo do garáže. Jednak všichni víme, jak takové „dočasné“ uskladnění většinou dopadá, a co je možná ještě horší – knihám nedělají nevětrané prostory vůbec dobře. Získají typicky zatuchlý odér, kterého se budete jen těžko zbavovat. Často se na jejich ořízce a později i listech objeví také drobné tečky. To není punc starých knih, ale počínající plíseň. A ta může snadno nakazit i ostatní knihy ve vaší knihovně.

Máte už vše roztříděné na kupičky „prodat“, „darovat“ a „přestěhovat“? Pak se můžete směle pustit do balení.

stěhování knihoven

1. Kvalitní krabice jsou základ

Na banánovky raději rovnou zapomeňte. Nevíte, jak moc jsou opotřebované ani kolik toho unesou. Pokud k nim navíc nemáte víka, je jejich nosnost ještě nižší. Stejně ošemetné jsou i papírové nebo igelitové tašky. Přenášení knih tak může být sice o něco pohodlnější, riziko poškození knih je ale o to vyšší. Vsaďte raději na kvalitní stěhovací krabice a plastové přepravky. U nich si pak dejte především pozor na to, aby všechny jejich hrany a spoje byly pevné a nerozklížené. Těžké knihy mohou snadno roztrhnout i fungl nové krabice, pokud budete mít nevhodné nebo vadné kusy. 

TIP: Většina lidí se chce krabic po stěhování zase rychle zbavit. Zajišťujeme proto jak prodej krabic na stěhování, tak i jejich zapůjčení. A pokud svěříte celou stěhovací akci do našich rukou, půjčíme vám zdarma tolik krabic, kolik jich budete na celé stěhování potřebovat.

2. Knihy dobře zabalte a prostor mezi nimi utěsněte

Jednotlivé svazky naskládejte do krabic tak, aby co nejlépe vyplnily prostor a při přenášení se příliš nehýbaly. Můžete je utěsnit například bublinkovou fólií nebo zmuchlanými novinami. V opačném případě totiž hrozí, že se hřbety knih při přenosu obouchají a přebaly natrhnou. Že by se dalo vložit ke knihám oblečení, a tak zabít dvě mouchy jednou ranou? Dalo. Ale raději to nepřehánějte. Když ke knihám přibalíte pár ručníků a polštářků, tak to nevadí. Pokud byste ale nakombinovali knihovnu s kompletním šatníkem, bude se vám obojí pak špatně vybalovat. Praktičtější je, když máte v jedné krabici uložené věci jen z jedné místnosti nebo oblasti domácnosti.

stěhování archivu

3. Váhu krabic průběžně testujte

Při balení knih opakovaně zkoušejte, jestli krabici ještě unesete. Zlaté pravidlo říká, že krabice by se měla naplnit knihami jen asi z poloviny, aby se vám pohodlně přenášela. Nebudete tak přetěžovat záda ani riskovat, že se krabice protrhne nebo jinak poškodí. Pokud patříte mezi milovníky časopisů, myslete také na to, že jejich hromádka bývá ještě těžší.

Chcete knihy přestěhovat rychle, bezpečně a bez starostí? Vsaďte na nás. Tituly pečlivě zabalíme, knihovnu rozebereme, převezeme a na novém místě vám ji zase rovnou složíme. Stěhování navíc zajišťujeme pro většinu knihoven v České republice. Máme za sebou například největší stěhování knih v Olomouci a během jednoho dne zvládneme až 500 metrů knih. Vaše literární poklady tak u nás budou mít profesionální péči.