Stěhování v roce 2022: co se (ne)mění?
Budete se letos stěhovat? Přečtěte si, na co máte ze zákona nárok. Sepsali jsme pro vás, co se z právního hlediska mění, co zůstává i na co si dát pozor.
Nový rok přinesl hned několik daňových a právních novinek. Zvyšují se daňové slevy na děti a sleva na poplatníka, otcovská dovolená se prodlužuje z jednoho týdne na dva a zpřísňují limity u hypoték. Pojďme se ale společně podívat na tu část legislativy, která má blízko k tématu stěhování. O některých možnostech, které zákon nabízí, totiž stále mnoho lidí neví.
Přepisy energií po stěhování jsou snazší a bez pokut
V reakci na praktiky tzv. energetických šmejdů začal od 1. 1. 2022 platit energetický zákon. Pro fajnšmekry se slabostí pro právnickou hantýrku je to Novela zákona č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů. Co to znamená v praxi? Energetický zákon přináší větší práva spotřebitelům a posiluje postavení odběratele energií v případě stěhování. Díky tomu můžete například bez sankce vypovědět smlouvu. Novela zákona by tak měla skoncovat s vysokými smluvními pokutami, které zprostředkovatelé běžně požadují.
Stěhování dříve nebylo uznatelným důvodem pro předčasné ukončení smlouvy. Především u smluv uzavřených na dobu určitou tak lidé často platili vysoké částky. Teď je tomu ale naštěstí konec. Nově také přibyly povinnosti dodavatelům energií, a především energetickým zprostředkovatelům, kteří teď podléhají Energetickému regulačnímu úřadu.
Co se v roce 2022 nemění
- Po stěhování si stále musíte v prvé řadě vyřídit změnu trvalého pobytu. S tím se pojí vystavení nového občanského průkazu, aktualizace vašich údajů u zdravotní pojišťovny, v bance, u vašeho zaměstnavatele a na mnoha dalších místech. Kde byste měli nahlásit své nové bydliště, jsme pro vás sepsali v článku Změna trvalého pobytu: kde všude ji hlásit.
- Trvalé bydliště v nájemním bytě či domě si můžete nahlásit i bez souhlasu majitele. Pronajímatel vám to nemůže zakázat, ani kdyby vám tvrdil opak a svůj nesouhlas výslovně uvedl v nájemní smlouvě. (Jen pozor: v případě podnájmu to neplatí. Tzv. podnájem definuje zákon jako situaci, kdy pronajímatel nemovitost nevlastní, ale je jen jejím nájemcem, který postupuje právo k bydlení další osobě, tj. podnájemníkovi. V takovém případě ke změně trvalého bydliště souhlas majitele nemovitosti potřebujete.)
- I letos také platí, že v případě stěhování máte nárok na placené nebo neplacené volno. Kolik je to dní a kdy má zaměstnanec právo na náhradu mzdy, se dočtete v našem článku Na volno na stěhování máte ze zákona nárok.
V roce 2022 se nemění ani náš přístup. Stále je profesionální, lidský, přátelský. Neděláme rozdíly ve velikosti zakázky, každé se věnujeme stejně pečlivě a veškeré věci stěhujeme, jako by byly naše vlastní.
Pokud i vy řešíte stěhování, budeme rádi, když nás kontaktujete.