Hodit se budou krabice i staré utěrky

V první řadě si připravte všechny materiály, které budete potřebovat:

  • Bytelné krabice na stěhování, které unesou nádobí a budou dostatečně velké, abyste do nich zabalili veškeré pekáče, odkapávače a další kuchyňské náčiní větších rozměrů. Pokud využijete služeb STĚHOVÁNÍ Praha, krabice na stěhování v různých velikostech vám zapůjčíme zdarma.

  • Bublinková fólie vám přijde vhod při balení skleniček, lahví s vínem či tvrdým alkoholem, ozdobných váz a dalších křehkých a drahých kusů nádobí.

  • Utěrky, novinový papír. Dochází vám bublinková fólie? Křehké nádobí můžete zabalit do novinového papíru nebo utěrek. Aby se jednotlivé kusy neotloukly, vložte mezi ně pomačkaný papír či extrudovaný polystyren.

  • Dostatek lepenky a štítky s fixy, kterými si označíte, co která krabice obsahuje.

Tip: Stále si lámete hlavu, co a jak zabalit? Přečtěte si, jaké krabice a další materiály jsou vhodné pro stěhování.

Zbavte se věcí, které nevyužijete

Než všechno vložíte do krabic, položte si následující otázky: Skutečně tohle používám? Je mé nádobí vhodné do nové kuchyně? Pokud jste například dosud vařili na plynu, ale v novém domově na vás čeká indukční varná deska, pravděpodobně si budete muset pořídit nové hrnce a pánve. Ty, které nevyužijete, někomu udejte ještě před stěhováním. A ten rezavý cedník po babičce, který se vám leta válí na dně šuplíku, odneste do sběru. Stejně jako cokoli, co jste nepoužili za posledního půl roku.

To nejdůležitější si dejte stranou

Dejte si stranou pár věcí, které budete využívat v posledních dnech před stěhováním a v prvních dnech v novém, než vše opět vybalíte z krabic. Mezi základní vybavení určitě patří příbor pro každého člena rodiny, miska či talíř, sklenička a hrneček. Hodit se vám bude také čistič na nádobí, houbička a čistá utěrka nebo rychlovarná konvice.

Kromě základního nádobí si dejte stranou pár sáčků s čajem, kávu a v neposlední řadě jídlo. Cokoli načatého dojezte nebo nemilosrdně vyhoďte. Pokud si navaříte dopředu, pravděpodobně budete mikrovlnku odpojovat až mezi posledními spotřebiči, její stěhování tak nechte na poslední chvíli. O tom, jak přestěhovat lednici a co s jídlem v mrazáku jsme podrobněji sepsali celý článek, ve kterém najdete odpovědi na řadu dalších otázek.

Olej, koření a další poklady z šuplíků

Věci, které používáte denně, dejte do své krabice se základním vybavením a zbytek zabalte. Dražší suroviny, jako je olivový olej, utáhněte a pečlivě zabalte, abyste zamezili jejich vylití. Otevřené lahve nebo koření v sáčcích zkuste spotřebovat ještě před stěhováním a zbytky nechte či vyhoďte. Ušetříte si problémy s jejich stěhováním, místo v autě (především při stěhování do zahraničí) a na novém místě si snadno dokoupíte nové.

Až se dostanete k šuplíkům, vyndejte si je celé ven. Budete tak mít přehled o všem, co v nich máte, a zjistíte, jestli vám za ně něco nezapadlo. Stejně tak můžete odsunout skřínky či spotřebiče, zda se za nimi neschovává vaše pohřešovaná vařečka.

Na balení křehkého nádobí si udělejte čas a opravdu každý jednotlivý kus pečlivě zabalte. Ušetříte si tak nepříjemnosti s jejich otlučením. Při balení pánví si dejte pozor, že se jich nic nedotýká, jinak se snadno poškrábou (a například poškrábanou teflonovou pánev byste tak po přestěhování mohli rovnou vyhodit). Nezapomeňte si každou krabici pečlivě označit, abyste po přestěhování věděli, co kde hledat.

Je toho na vás moc? Naši stěhováci vám rádi pomohou jak se samotným stěhováním, tak i s balením věcí nejen z kuchyně. Zavolejte nám nebo vyplňte nezávaznou poptávku online.

Co v nové kuchyni udělejte ještě předtím, než začnete vybalovat

Přestěhováním to ještě nekončí. Než začnete vybalovat a skládat nádobí do polic, dejte svou novou kuchyň do pucu a připravte ji na používání. Co všechno zvažte, než uklidíte první talíř:

  • Budete malovat? Pokud se chystáte na vymalování kuchyně, vrhněte se do toho hned. Jinak je možné, že dlouhé roky zůstanete pouze u plánování. S malováním, ať už zdí nebo kuchyňských skříněk a nábytku, ideálně začněte ještě předtím, než se do nového domova nastěhujete.

  • Vybalujte v čisté kuchyni. Projděte si skřínky a šuplíky, jestli v nich předchozí obyvatelé něco nenechali (především zbytky koření nebo jídlo, které by mohlo zplesnivět). Lepší příležitost než teď už pro pořádné vydrhnutí kuchyně mít nebudete. Omyjte nejen pracovní plochu, ale i veškeré skřínky (především zevnitř), šuplíky klidně vyndejte celé, budou se vám lépe čistit. Nezapomeňte ani na prostory za kuchyňskými spotřebiči, podlahu, okna či prostor pod dřezem.

  • Rozmyslete si, co kam přijde. Pokud začnete vybalovat bez rozmyslu, možná budete celou kuchyň ještě několikrát přeskládávat, než budete spokojeni. Klidně si k ruce vezměte tužku a papír a rozvrhněte si, co budete ukládat do kterého šuplíku. Až bude mít vše své místo, pak teprve popadněte první krabici.