Každoročně se v naší zemi stěhuje čtvrt milionu lidí. Mnoho z nich jsou rodiny s dětmi, pro které může být celý proces ještě náročnější. Jak připravit dítě na stěhování? Na co nezapomenout? A jak si vše usnadnit, abyste nebyli ve stresu, ale jen si užívali radost z nového domova?

Jak připravit dítě na stěhování? Řekněte mu vše včas a buďte upřímní

Jako i jindy platí, že čím víc budete v pohodě vy, tím klidnější budou i vaše děti. Na stěhování si proto vyčleňte dostatek času a se vším je seznamte v dostatečném předstihu.

Jak konkrétně můžete postupovat?

  • Oznamte dítěti, že se budete stěhovat co nejdříve.
  • Vysvětlete mu proč a zodpovězte všechny jeho dotazy.
  • Ukažte mu, kde budete nově bydlet.
  • Navštivte nový byt nebo dům a prozkoumejte společně okolí.
  • Zjistěte, kde je hřiště, obchod nebo třeba zastávka autobusu.
  • Pobavte se o nové škole nebo školce a společně zajděte na prohlídku. Seznamte ho s učitelkou, a pokud je to možné, pobuďte chvilku ve vyučování nebo se zúčastněte některé z akcí, které škola či školka pořádá.
  • Zkuste najít zajímavý kroužek poblíž nového bydliště, na který by se dítě mohlo těšit.
  • Zapojte ho do zařizování nového domova – nejen jeho pokoje, ale klidně i dalších místností.
  • Zapojte ho také do třídění a balení věcí před stěhováním.
  • Naplánujte rozlučkovou akci s jeho kamarády.
  • Po přestěhování mu umožněte setkávání se „starými“ přáteli. Třeba i s přespáním.

Zohledněte samozřejmě to, jak je dítě staré. Vše plánujte a vysvětlujte přiměřeně věku. Buďte ale otevření a nesnažte se ukazovat nové bydliště v lepším světle, než jak tomu je ve skutečnosti. Rozčarování a zklamání dítěte by po přestěhování mohlo být o to větší.

 

Pokud si děti nevybraly nový nábytek do pokojíčku, nezbavujte se hned původního. V novém bytě na ně může staré vybavení působit uklidňujícím dojmem. Stejně tak pomůže, když do začátku rozložíte nábytek stejným nebo podobným způsobem, jako tomu bylo dříve.

TIP: Na den D si připravte pohotovostní balíček pro dítě, do kterého dáte oblečení, svačinu, lékárničku a pár jeho nejoblíbenějších hraček. Vše potřebné pak budete mít rychle po ruce. Do jednoho kufru můžete dítěti sbalit také věci, které bude potřebovat v nejbližších dnech (pyžamo, oblečení na druhý den, základní hygienu atp.). V novém bytě pak nebudete muset otevírat desítky krabic a hledat, co kde je.

Pozor: Stěhování s dětmi po rozvodu nebo rozchodu může být složitější

Pokud se na všem s bývalým partnerem či partnerkou dohodnete, je to bez problémů. Nemůžete ale změnit bydliště dítěti a s ním i školu či školku, když s tím druhý rodič nesouhlasí nebo aniž byste ho o tom vůbec informovali. Rodiče jsou ze zákona povinni si vzájemně sdělit vše podstatné, co se týká dítěte, a musejí brát ohled primárně na zájem nezletilého. Souhlas bývalého partnera potřebujete i v případě, že máte dítě ve výlučné péči. Pokud vám ho nedá, musíte ještě před stěhováním získat souhlas opatrovnického soudu.

Podle Haagské únosové úmluvy se také nemůžete s dítětem přestěhovat do jiného státu bez souhlasu druhého rodiče nebo v něm proti jeho vůli setrvávat déle, než jak jste se dohodli.

Nové bydlení neznamená jen změnu školky nebo školy

Myslete také na to, že po přestěhování je třeba všude oznámit nové bydliště. Na přehlášení školky nebo školy jistě nezapomenete, stává se ale, že si v rámci všech změn rodiče nevzpomenou třeba na odhlášení z kroužků nebo z místní knihovny. V případě stěhování s dítětem myslete také na dětského lékaře, zubaře, případně další specialisty, které navštěvujete. Ostatní úřady a instituce, na které byste neměli zapomenout, najdete přehledně sepsané v článku o změně trvalého pobytu.

Jak si výrazně ulehčit stěhování s dětmi? Stačí oslovit profíky

Maminky a tatínkové potvrzují: stěhování s dětmi je daleko jednodušší, když využijete profi stěhovací služby. Můžete se více věnovat ratolestem, provést je velkou změnou, být jim oporou. V opačném případě jsou rodiče často nervózní, vyčerpaní, unavení fyzicky i psychicky. Neklid se pak přirozeně přelévá i na děti, pro které může být stěhování o to náročnější.

My za vás rádi vyřešíme balení, demontáž nábytku a klidně i závěrečný úklid včetně výmalby. Na novém místě nábytek opět smontujeme a umístíme, kam budete potřebovat, zapojíme elektroniku, a když budete chtít, rádi vám pomůžeme i vybalit, abyste nežili několik měsíců mezi krabicemi, jak bývá zvykem. Vy se tak budete moci soustředit na to podstatné: na rodinu a budování nového domova.