Přestěhovat se za den či dva není problém. S dobrou přípravou a organizací můžete mít hotovo i za jedno odpoledne. Poradíme vám, jak vše naplánovat, aby přesun pěkně odsýpal.

Víkendové stěhování bývá častou volbou všech pracujících a školou povinných. Nenaruší harmonogram všedních dnů a nevyčerpá dny dovolené, které jsou určené primárně pro odpočinek. Pokud si ale potřebujete víkend o jeden či dva dny prodloužit, nezapomeňte, že na volno na stěhování máte ze zákona nárok. Nebojte se proto obrátit na svého zaměstnavatele.

Stěhování můžete vyřídit přes víkend buď sami, nebo se stěhovací firmou. Pokud ale nechcete ničit svoje záda, přenechte namáhavou práci profesionálům. Ti mají jak potřebné vybavení, tak i svaly. Kvalitní stěhovací firmy stěhují o víkendech a svátcích bez příplatku.

Připravte si kvalitní obalový materiál a další propriety

Základem rychlého a kvalitního balení je pečlivá příprava. Dejte si doma na jedno místo všechny věci, které budete potřebovat – lepicí pásky, popisovací štítky, tužky, fixy, nůžky, bublinkové fólie, igelitové pytle a pytlíky, papírové tašky a dřevěné, plastové či kartonové krabice. Při balení spotřebičů je ideální, když máte k dispozici také původní obaly. Pokud se vám originální krabice nepodaří dohledat, zabalte techniku do bublinkové fólie a následně zařízení uložte do klasické krabice. Když bude vyplněná polystyrenovými kuličkami, bude to ideální.

Schéma složitějších zařízení, například počítače nebo televizoru, si před zabalením vyfoťte, rozkreslete nebo popište. Při opětovném uvádění do chodu pak rychleji zapojíte všechny kabely na svá místa. Pokud rozebíráte i nábytek, vložte jednotlivé šroubky a součástky do igelitového pytlíku a ten k nábytku přilepte. Budete tak mít vše po ruce a nečeká vás později složité dohledávání, co k čemu patří.

TIP: Pokud se budete stěhovat s námi, žádné krabice ani obalové materiály shánět nemusíte. Krabice na stěhování a kvalitní obaly vám rádi poskytneme zdarma.

Zbavte se toho, co nepotřebujete

V tomto ohledu buďte nekompromisní. Co už jste rok dva nepoužili, pošlete dál. Mnoho z nás se zbytečně obklopuje věcmi, které by se „mohly někdy hodit“, a má pak plné skříně zbytečností. Uvidíte, že čím méně toho budete skladovat, tím lépe se vám bude doma žít. Nepotřebné věci můžete prodat, podarovat, nebo vyhodit. V místě svého trvalého bydliště můžete také využít služeb sběrného dvora a odložit na něm menší i větší vybavení, které už nepotřebujete.

Co můžete odložit na sběrném dvoře?

  • starý nábytek
  • koberce
  • matrace
  • elektrospotřebiče
  • akumulátory
  • mobilní telefony
  • zářivky
  • textil a boty
  • lyže, sáňky, boby
  • kola
  • nebezpečné odpady z domácnosti (obsahující zbytky olejů, tuků, nebezpečných látek, absorpční činidel atp.)

Nezahlťte nový domov věcmi, které budete brzy přesouvat

Pokud ještě nemáte dům či byt zcela nachystaný, využijte možnosti skladování zásilek a zbylé práce v klidu dodělejte. Nábytek a věci, které ihned nepotřebujete, uložte do vyhřívaného skladu stěhovací firmy, kde se vše bezpečně uzamkne. Svému majetku můžete poskytnout dočasný azyl také v garáži, sklepě či stodole. V takovém případě si ale dejte velký pozor na zabezpečení a vnitřní podmínky. Vlhké, studené nebo naopak příliš teplé prostředí by mohlo vaše věci znehodnotit.

Křehké věci zabalte extra pečlivě

Po protřídění věcí se už vrhněte do samotného balení. Do klasických kartonových krabic naskládejte oblečení, knihy, hračky, textilie a lehké doplňky z domácnosti. Do plastových přepravek uložte kuchyňské potřeby, křehké doplňky, ozdoby a drobnou elektroniku. Drobnější a lehčí věci, jako jsou šperky, školní potřeby, kosmetika nebo doplňky, můžete snadno přepravit v pevnějších papírových nebo igelitových pytlích.

Skleničky, keramické hrníčky a další drobné kousky náchylné k rozbití byste měli balit vždy po jednom. Nádobí zabalte ideálně do bublinkové fólie, nebo když není zbytí, do novin. Poté vše citlivě přendejte do krabic a zkuste s ní lehce zatřást. Neměli byste přitom slyšet žádné cinkání. Pokud se takový zvuk ozve, znamená to, že něco není dostatečně zabalené a je třeba celou proceduru zopakovat. Nakonec nezapomeňte napsat na krabici křehké (ideálně alespoň ze dvou stran), aby ten, kdo bude krabici přenášet, s ní zacházel náležitým způsobem.

Věci, které budete potřebovat nejdřív, balte až nakonec

Nejprve balte věci sezónní a ty, které příliš nepoužíváte. Naposledy pak nejpoužívanější oblečení a předměty. Ideální je, když si připravíte speciální kufr se všemi nezbytnostmi pro prvních pár dní v novém domově. Dejte do něj důležité doklady, cennosti, hygienické pomůcky, léky a oblečení. A myslete přitom také na rozmary počasí. Pokud není předpověď na další dny příznivá, nechte si na vrchu krabici s teplejším oblečením. Nebo naopak.

Zajistěte zábory na parkování

Pokud využíváte služeb stěhovací firmy, nemusíte parkování vůbec řešit. Stěhovací tým si sám zajistí zábory na parkování v místě stěhování i v cílové lokalitě. A to zdarma. Pokud ale převážíte věci sami, určitě si včas zajistěte potřebný prostor na zaparkování i manipulaci s nábytkem. Mnohdy na to lidé zapomínají, a pak celé stěhování zbytečně prodlužují.

Nakonec vyřiďte všechno papírování

Samotným přesunem stěhování nekončí. Většinou pak následuje ještě nezbytné papírování, vyřizování různých formalit a kolečko po úřadech. Pokud se stěhujete v rámci jedné obce, máte o několik starostí méně, přesto se drobnému vyřizování nevyhnete. Až tak budete mít stěhování za sebou, nezapomeňte na příslušných místech nahlásit změnu trvalého pobytu.