4 tipy, co se starým nábytkem

Máte doma nepotřebné, omlácené skříně, police, stoly či pohovky? Pak je pravděpodobně už nechcete stěhovat ani na chatu, natož do nového domova. Poradíme vám, jak nejlépe při likvidaci starého nábytku postupovat.

1. Výkup starého nábytku nebo prodej přes internet

Máte-li dost času, zkuste nábytek nafotit a rozeslat přes internet na pár kontaktů zabývajících se výkupem starého nábytku. Největší zájem je o kusy z masivního dřeva a obecně starožitnosti, ideálně pak celé sestavy jako jídelny nebo ložnice. Povrchové vady způsobené používáním většinou vykupujícím nevadí. O pěkné kousky se poperou a nabídnou vám za ně i několik set až tisíc korun. Naopak nemají zájem o obyčejný nábytek z lisované překližky a dřevo napadené škůdci.

Pokud vás odmítnou ve výkupu, nezoufejte – váš nábytek i tak ještě může udělat spoustu radosti. Zkuste jej nabídnout na serverech typu bazos.cz za symbolickou cenu či jen za odvoz, nebo zkuste využít aukční portály jako aukro.cz. Tam cenu určí sami poptávající. Až kupce najdete, převoz nechte klidně na nás.

2. Přistavení kontejneru

Pokud se zbavujete většího množství starého harampádí, kterému už renovace nepomůže, nejvíce se vyplatí nechat si přistavit kontejner na domovní odpad. Zbavujete-li se čistě dřeva, některé firmy vám nabídnou i lepší cenu. Za vyvezení kontejneru o objevu 5 m3 zaplatíte zhruba 2500 Kč. Pokud máte odpad různého druhu, počítejte s cenou asi o 500-1000 Kč vyšší. Určitě se vyplatí porovnat nabídky různých společností.

3. Odvoz do sběrného dvora

Bývá bezplatný, pokud odevzdáte nábytek v místě svého bydliště podle občanského průkazu. V opačném případě záleží na benevolenci konkrétního sběrného dvora, zda jej od vás za poplatek převezme. Za likvidaci starého gauče pak ale můžete zaplatit i několik stovek. Stejně tak pozor na dřevo lakované olejovými nátěry apod. I za něj si připlatíte. Přečtěte si, jaký další domovní odpad můžete ve sběrném dvoře bezplatně odevzdat.

4. Ekologická likvidace

Chcete-li mít jistotu, že váš starý nábytek nijak nezatíží životní prostředí, což vám doložíme příslušným potvrzením, kontaktujte nás a my pro vás rádi zajistíme ekologickou likvidaci včetně odvozu. Jeden kus nábytku vyjde v průměru na 50 Kč.

Nemůže-li váš nábytek už nikde sloužit, zbavte se ho některým z těchto zákonných způsobů. Při domácím pálení lakovaného dřeva vám totiž hrozí pokuta až ve výši 50 000 Kč a žaloba od souseda.