Měníte bydliště? Pak vás čeká povinné kolečko po úřadech a dalších institucích. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam míst, kde byste měli nahlásit své nové působiště.

Stěhování většinou nekončí vybalením poslední krabice. Často nás čeká ještě spousta dalšího zařizování. Zvlášť pokud měníme svoji adresu. Oznámení změny trvalého pobytu byste ale určitě neměli zanedbat. Mohli byste dostat až několikatisícovou pokutu.

Změnu trvalého pobytu nahlaste hlavně na těchto místech:

Obecní úřad

Nejprve se vydejte na obecní úřad v místě nového bydliště. Vyplníte tu přihlašovací lístek k trvalému pobytu a předložíte doklad, který vás opravňuje užívat byt či dům. Může to být například kupní smlouva, výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouva nebo úředně ověřené potvrzení od majitele. Za ohlášení nové adresy tu zaplatíte správní poplatek 50 Kč.

Rovnou si tu pak zažádejte i o nový občanský průkaz. Průkaz totožnosti vás nebude nic stát a získáte ho do 30 dnů od podání žádosti.

A máte-li řidičský průkaz, nezapomeňte i na jeho aktualizaci. Změnu adresy musíte nahlásit do 5 pracovních dnů a zaplatíte za ni 50 Kč. Pokud vlastníte auto a nestěhujete se jen v rámci obce, musíte adresu trvalého pobytu změnit do 10 dnů i na registru vozidel, kde vám vymění malý techničák a nové údaje přidají do velkého technického průkazu. Opět to bude zpoplatněná změna, která vás bude stát 50 Kč.

Zdravotní pojišťovna

Z úřadu by měly vést vaše kroky rovnou na pojišťovnu. U ní máte povinnost tuto novinku ohlásit do 30 dnů od změny trvalého bydliště.

Zaměstnavatel

Nové bydliště určitě neprodleně oznamte také svému zaměstnavateli. A nezapomeňte, že ze zákona máte nárok na volno na stěhování.

Živnostenský úřad

Podnikáte? Pak byste měli raději zajít i na živnostenský úřad. Změnu adresy trvalého pobytu živnostenskému úřadu sice hlásit nemusíte, měli byste ho ale upozornit na to, že adresa sídla podnikatele zůstává na původní adrese. Jestliže se ale mění i ta, musíte nahlásit novou adresu sídla do 15 dnů.

Finanční úřad

Nahlásit změnu na FÚ je jistě dobré, oficiálně ale nic řešit nemusíte. Přijde vám jen oznámení, kde bude nově uložen váš daňový spis, nebo rozhodnutí o stanovení data konce místní příslušnosti.

Česká správa sociálního zabezpečení

Pobíráte důchod prostřednictvím složenek? Pak změnu nahlaste na poště. Jestliže vám důchod chodí na účet, pošlete dopis přímo České správě sociálního zabezpečení s fotokopií nového občanského průkazu, nebo vyplňte formulář na stránkách ČSSZ.

Pokud patříte mezi podnikatele a živnostníky, měli byste nahlásit změnu trvalého pobytu také na pracovišti původního bydliště. Na oplátku dostanete informace o tom, kam máte nově zasílat zálohy na sociální pojištění.

Banka

Změnu vaší adresy banka ihned zavede do systému a ve valné většině případů za to nic neplatíte. Ne tak ale pokud měníte trvalé příkazy či SIPO na pobočce. Tady už si většinou poplatek banky účtují. Výhodnější je tak vyřizovat vše online prostřednictvím internetového bankovnictví.

Plynárna a dodavatel elektrické energie

Na energie většinou nezapomínáme a řešíme je už v první vlně. Přesto tu dodavatele zmíníme, aby se vám nestalo, že zaplatíte o nějakou tu fakturu navíc.

Telefonní operátor

Nezapomeňte vyrozumět i svého operátora, ať ví, na jakou adresu vám má zasílat faktury a další poštu.

Úřad práce

Pokud jste momentálně bez zaměstnání, měli byste změnu adresy oznámit i zde.

Lékaři

Nezapomeňte o změně trvalého pobytu také vyrozumět svého obvodního lékaře a další specialisty, které navštěvujete vy, nebo vaše děti.

Přátelé a příbuzní

Jistě nechcete, aby pohledy z dovolených nebo dárky od babičky končily v cizí schránce. Neopomeňte proto své blízké.

Obchody s věrnostními kartičkami

A když vám nakonec ještě zbydou síly, můžete informovat obchody, které vám zasílají zajímavé nabídky poštou.

Není toho právě málo, co musíte zařídit. S naší pomocí alespoň nemusíte řešit organizaci stěhování. Když si u nás objednáte stěhovací služby, postaráme se o bezpečný převoz vašich věcí a vy se tak budete moci soustředit na vše ostatní.